Global: Yeni varyant riskleri

Güney Afrika’dan ortaya çıkan, birkaç ülkede yayılma belirtileri gösteren yeni güçlü bir Covid varyantı haberi piyasaların bugünkü konusu.

Güney Afrika’dan ortaya çıkan, birkaç ülkede yayılma belirtileri gösteren yeni güçlü bir Covid varyantı haberi piyasaların bugünkü konusu. Birkaç ülkeden seyahat kısıtlamaları geldiğinden ve zaten artan vakalardan dolayı önlemler masadayken, kapanmaların ilerleyebileceği endişeleri başta havacılık olmak üzere sektörleri endişelendiriyor. Kapanmanın ekonomik yükü düşünüldüğünde, ekonomilerin arz krizine ek bir talep şokuyla sert iniş yaşaması riskinden endişe edilebilir. Bunun değerlendirmesi de; yeni varyant ne kadar pandemik bir dalga etkisi yaratır, bundan ne kadar endişelenmeliyiz, bunu anladığımızda daha sağlıklı yapılabilir.

 

Şu ana kadar olanlar;

·        İngiltere, uzmanların "şimdiye kadar gördüğümüz en kötü" olarak adlandırdığı yeni bir COVID varyantı nedeniyle altı Afrika ülkesi için seyahat kısıtlamaları getiriyor (Güney Afrika, Namibya, Lesoto, Botsvana, Eswatini ve Zimbabve). Pazar gününden itibaren, İngiltere'ye yeni gelenlerin otellerde karantinaya alınması gerekecek.

·        Singapur, son 14 gün içinde Güney Afrika'da ve yakın ülkelerde bulunan kişilerin girişini kısıtladı.

·        Avrupa Birliği, Güney Afrika'dan hava yolculuğunu durdurmayı önerdi.

·        Güney Afrika’da birçok yeni vakanın %90’ının yeni varyanttan kaynaklandığı tespit edildi.

·        Hong Kong'da, Güney Afrika'dan bir gezginin varyant taşıdığı tespit edildi

·        İsrail yakın zamanda Malavi'ye seyahat eden bir kişide vaka tespit etti.

·        İngiltere Sağlık Bakanı Javid, Güney Afrika'da tanımlanan yeni B.1.1.529 varyantının Delta türünden "daha bulaşıcı olabileceğini" söyledi ve "şu anda sahip olduğumuz aşıların daha az etkili olabileceği" konusunda uyardı.

·        Varyant, 30 mutasyona sahip ve bu Delta’nın iki katı kadar. Bu mutasyonların önceki enfeksiyon ve aşılama tarafından oluşturulan bağışıklık tepkisinden kaçınmasının muhtemel olabileceğinden endişe ediliyor.

·        B.1.1.529 normal bir PCR testi ile tespit edilebilirmiş.

 

Şimdi anlaşılması gereken unsurlar şunlar olacaktır; Yeni varyant mevcut aşılara karşı ne kadar dayanıklı, aşılardan kaçınması mümkün müdür? Cevap evetse, bulaşıcılığı mı daha fazla yoksa öldürücülüğü mü? Mutasyon, virüsün antikorlardan kaçma ve enfekte etme anlamında ne derecede kabiliyetini değiştirdi?

 

Ekonomiye bakışı Covid süzgecinden eleyemediğimiz için; risk değerlendirmesinde hala hesaba katmamız gereken bir unsur olmaya devam ediyor. Seyahatle ilgili hisseler şu an piyasalarda en büyük yarayı almış gözüküyor. Petrol, bakır, nikel, alüminyum fiyatlarında sert düşüşler var.

 

DSÖ, B.1.1.529'u tartışmak ve resmi olarak bir endişe kaynağı olup olmayacağına karar vermek için bugün toplantı gerçekleştirecek.

Kaynak Tera Yatırım-Enver Erkan
Hibya Haber Ajansı

Okunma