Faiz kararı öncesi değerlendirme

Beklenen gün geldi. TCMB faiz kararı bugün saat 14:00’da açıklanacak. Enflasyonun (%19,25) politika faizinin üstünde gerçekleşmesi sonrası yapılacak ilk PPK toplantısı olacak.

Beklenen gün geldi. TCMB faiz kararı bugün saat 14:00’da açıklanacak. Enflasyonun (%19,25) politika faizinin üstünde gerçekleşmesi sonrası yapılacak ilk PPK toplantısı olacak. Bundan önceki toplantı metinlerinde politika faizinin enflasyon üstünde seyredeceği ve yüksek enflasyonun geçici olduğu vurgusu yapılırken, TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun ‘çekirdek enflasyonun baz alınacağını’ açıklaması ile piyasada faiz indirimi algısı daha da çok arttı. Bundan önceki açıklamalarda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da faizlerin yüksek olduğunu belirtmesi ile Başkan Kavcıoğlu’nun çekirdek enflasyon vurgusu yurtiçi piyasaları baskıladı.

Bugün yapılacak PPK’da politika faizinde değişiklik öngörmüyoruz. Ancak gelebilecek bir faiz indirimin de sürpriz olmadığını belirmek isteriz. Olası faiz indiriminin ise 25 – 50 baz puan arası olacağı düşüncesindeyiz. Çekirdek enflasyonun %16,78 seviyesinde olduğunu düşünürsek, yıl sonuna kadar faiz indirimi beklentimiz ise 100 – 150 baz puan aralığındadır.

Politika faizinde değişiklik olmaması ile 1.425 seviyesi kısa vadede hedef haline gelebilir, ancak olası bir faiz indiriminde TL varlıklarda değer kaybı yaşayabiliriz.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma